22 Eylül 2010, Çarşamba

Hükümet, MEB ve YÖK sorumluluktan kaçıyor

KPSS skandalı ile sarsılan ÖSYM'de sular durulmuyor. Hükümet, MEB ve YÖK skandalla ilgili olarak sorumluluk almaktan kaçınarak ÖSYM'yi ve Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ı 'günah keçisi' ilan etti. Devlet Denetleme Kurulu ÖSYM'yi incelemeye aldı.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan soruşturmanın sonuçlanmasını beklemeden istifa etti. İstifanın ardından ÖSYM'de aralarında genel sekreter, özel kalem müdürü ve daire müdürlerinin de bulunduğu 9 kişi görevden alındı. Devlet Denetleme Kurulu, YÖK'ten bağımsız olarak ÖSYM'deki denetimlerini sürdürüyor.

YÖK, ÖSYM'ye vekâleten atama yaptı. MEB öğretmenler için KPSS'nin kaldırılması ve yerine Öğretmen Yeterlilik Sınavı getirilmesi için çalışma başlattığını açıkladı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın istifasını ''doğal karşıladığını'' belirterek, bundan sonra kurumların kendi sınavlarını yapmaları gerektiğini söyledi.

YENİ SINAVLAR SORUNU ÇÖZMEZ

MEB'in uzun süredir yürüttüğü bir çalışmada kopya skandalıyla gündeme oturan KPSS'nin öğretmenler için kaldırılması öngörülüyor. MEB'in planına göre KPSS yerine her branşa ayrı olmak üzere yeni bir sınav sistemi devreye girecek. Yeni sınav MEB tarafından yapılacak ve branşlara göre ayrı hazırlanacak sınavın sonuçlarına göre öğretmen alımları yapılacak.

Bu arada KPSS'nin iptal edilmesi sebebiyle öğretmen atamaları durduruldu. Böylece yeni öğretim yılı öğretmensiz okullarla ve yığınla işsiz öğretmenle başlamış oldu.

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu ile Eğitim-Sen, yeni sınavın eğitimin ve öğretmenlerin sorunlarını çözme noktasında bir anlam taşımayacağını belirtiyor.

KADROLAŞMANIN ÖNÜ KESİLMEYECEK

Mağduriyetleri tüm yakıcılığıyla süren ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarına dikkat çekerek, çözümün yeni sınav olamayacağını söylüyor. Sendika.Org'un sorularını yanıtlayan  Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) temsilcilerinden İnan Savaş Turan, KPSS'nin kaldırılmasının bir anlam ifade etmeyeceğini belirtiyor.

Turan'a göre yeni sınav sisteminin getirilmesi cemaat kadrolaşmasının önünü kesmeyecek ve 300 bin işsiz öğretmenin sorunlarına çözüm olmayacak. Turan, "Yeni sınavın branşlara göre yapılmasının olumlu bir etkisi olmaz. Atama sistemi çökmüş durumda, bu yöntemlerle kaos sürer" görüşünde.

YARIMAĞAN GÜNAH KEÇİSİ

Bir skandal üzerine yetkili kişilerin istifasının toplum olarak alışık olduğumuz bir durum olmadığını söyleyen Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, Yarımağan'ın istifasını bu açıdan geç de olsa olumlu bulduğunu belirtti. Kılıç, Yarımağan'ın sürecin başından beri günah keçisi olarak öne sürüldüğünü dile getirdi. Zübeyde Kılıç istifa konusunda şunları kaydetti; "Sayın Yarımağan günah keçisi olarak gösterilirken, asıl sorumlular YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu süreci dışarıdan izlemekle yetindi. ÖSYM, YÖK'e bağlı bir kurum ve Yarımağan daha önce defalarca teknik yetersizlikleri dile getirmişti. Ayrıca ÖSYM gelirlerinin büyük bölümü de YÖK'e aktarılıyor. Bu yüzden Yusuf Ziya Özcan, sorun ve sıkıntılardan sorumludur, istifa etmelidir."

SORUN SİSTEM SORUNU

MEB'in yeni sınav çalışmasını da değerlendiren Zübeyde Kılıç, Eğitim-Sen olarak baştan beri sorunun teknik bir sorun olmadığını, sistem sorunu olduğunu belirttiklerini ifade etti. Yetkililerin bu konuda dikkatleri başka yöne çektiğine işaret eden Kılıç, asıl mağduriyetin bu yolla çözülemeyeceğini belirtti. Kılıç yeni sınav çalışmasıyla ilgili "MEB'in bu sınavları kendisinin yapacağını açıklaması da tuhaf. MEB'in sınavı yaptıracağı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü güvenilir bir kurum değil. Daha 2009 yılında bu kurumdan 657 bin öğretmenin bilgileri çalındı ve internete koyuldu. Kurumun bu sınavı nasıl yapacağı soru işaretli" dedi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, mevcut öğretmen açığına bakıldığında öğretmen adaylarının elenmesine dönük sınav yapılmasına da gerek olmadığını kaydetti. Kılıç son olarak; "Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendi açıkladığı resmi öğretmen açığı sayısı 133 bin. En azından bu 133 bin kişinin ataması derhal yapılmalıdır" dedi.

ÖSYM'ye atama yapıldı

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Prof. Dr. Ünal Yarımağan'dan boşalan ÖSYM Başkanlığı görevine Prof. Dr. Ali Demir'i atadı. YÖK'ten yapılan açıklamada "Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın istifasıyla boşalan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ali Demir vekâleten görevlendirilmiştir" denildi. Ayrıca yılsonuna kadar yapılacak olan sınav takviminin ÖSYM tarafından en kısa sürede açıklanacağı da belirtildi.

Arınç: Her kurum kendi sınavını yapsın

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın istifasını ''doğal karşıladığını'' belirterek, bundan sonra kurumların kendi sınavlarını yapmalarında fayda olduğunu söyledi.

ÖSYM'de yaşananın tam bir skandal olduğunu, olayın boyutlarının genişlediğini, konuyla ilgili savcılık soruşturmasının sürdüğünü belirten Arınç, şöyle konuştu: ''İş bu noktaya geldikten sonra onun başında bulunan bir kişinin istifasını doğal karşılıyorum. Önemli olan bundan sonra ÖSYM'nin yeniden yapılandırılmasıdır. Bu kurum, binlerce insanın iş imkânı için ter döktüğü, göz nuru verdiği önemli bir imtihanı hazırlıyor. Bugün yaşanan olaylara bakarsak bu kurumun daha çok şeffaf, denetlenebilir ve güvenlikli olması lazım. Bu birinci şart.

İkinci şart, binlerce insan belli bir puan alarak kurumlara yerleştirilmek için sınava giriyor. Herhalde bundan sonra kurumların ayrı ayrı kendi sınavlarını yapmalarında fayda var. Çünkü böyle bir merkezi sistemde soruların elden çıkarılması veya suiistimali çok daha kolay oluyor gördüğümüz kadarıyla. Hükümetimiz bu konuda Milli Eğitim, YÖK ile çalışarak en güvenlikli, şeffaf ve denetlenebilir bir sınav mekanizmasını kuracaktır. ÖSYM'nin geldiği bu noktada mutlaka bir değişime ihtiyaç görüyorum.''

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler