23 Eylül 2010, Perşembe

'KPSS'deki iptal adaletsizliği büyüttü'

KPSS'deki kısmi iptal adayları ikiye böldü. Adayların bir kısmı sınavın iptalinin adaletsizliği büyüteceğini dürüst adaylara haksızlık olacağını belirterek kopyacıları cezalandırılmasını istiyor. Gelinen durum iptal edilsin, edilmesin sitemin çöktüğünü gösteriyor.

Kopya skandalının odağında olan KPSS'deki Eğitim Bilimleri Sınavı'nın iptali bazı adaylarca 'yeterli' bulunmazken, bazı adaylar tarafından 1 yıldır KPSS'ye hazırlanan adaylara haksızlık olarak değerlendirildi. İptale karşı olan adaylar 1 yıllık emeklerinin boşa gittiğini söylüyor. Sınav iptali ile sadece kopyacıların değil 280 bin adayın tümünün kopyacı muamelesi gördüğünü kaydeden adaylar iptal yerine kopyacıların yakalanıp cezalandırılmasını istiyor. Sınavın iptalinin ÖSYM'nin hatasını zor şartlarda stres altında çalışan adaylara ödetmesi olduğunu belirten adaylar, adaletsizliğin büyüdüğünü kaydediyorlar.

KPSS memur adayları arasında tartışma yarattı. Adayların anlaştığı tek nokta ise kopyacıların bulunup cezalandırılması.

'DÜRÜST ADAYLARA CEZA'

Esra Karakoç

Bizleri kimse düşünmedi. Bizler 'alın teri dedik, kopya dürüst adaylara cezadır' dedik, 'ÖSYM hatanı bize ödetme' dedik. Eylem yaptık, o kadar yürüdük, ama haberlerde ünlülerin boş açıklamaları kadar yer edinemedik. 1 dakika bile sürmedi görüntülerimiz. İki yıl uğraştım ben. Arkadaşlarım daha da çok uğraştı. Çalmadan çırpmadan o soruların hakkını verdik ama iptal ettiler. Bizlerin psikolojisi kimsenin umurunda değil. Bakanlar bile iptal olduktan sonra ses çıkartıyor. Adalet ve hakkaniyet duygularımızı zedelemeden bir sonuca varmak istediklerini söyleyenler şimdi ekranda yoklar. Çünkü bizim gibi idealist öğretmenleri harcadılar. Fırsat peşinde koşan düşük puan almış öğretmen adayları akıllarınca zafere ulaştılar iptal kararıyla. Şimdi oturup senelerdir yapamadıkları başarıyı bir ayda gösterecekler ya. Yetmedi; şimdi sırada Genel Yetenek-Genel Kültür var diyorlar. Bizi daha fazla yıpratarak ellerine ne geçecek?

Kopya çekeni bulmak, elemek Ergenekon'dan daha zor bir işmiş onu anladım. Kopyacıları deşifre etmektense 250 bin öğretmene kopyacısın demek, özel güvenlik koşulları ile kopyacılara da ikinci şansı vermek adaletmiş onu anladım.

NEDEN HESAPLAŞMAK YERİNE, SINAV İPTAL OLUR?

Metin Oktay

Gerçekten sadece çalışınca olmuyor. Senelerimizi veriyoruz ancak hak ediyoruz, bu sefer de sınavda pislik çıkıyor. Bu mu adalet? 1 puanla 10 bin kişi oynuyor. Kimse nasıl çalıştığımızdan bahsetmiyor. Mesela ben; küçük bir ilçede kendim çalıştım. Dershanede iki defa deneme sınavına girebildim. Sabah erken kalktım, gece geç yattım. Kronik hasta olduğum halde doktora gidemedim. İşe gireyim güvencem olsun diye bekledim. Bu mu sosyal devlet, ileri mi gidiyoruz geriye mi? Neden menfaat hırsızları kopyacılar bulunup yeniden hesaplamak yerine sınav iptal olur ki?

'PİRE İÇİN YORGAN YAKILDI'

Sercan Oğuzkan

Hemen her sene, her sınavda olan kopya ve sızdırılma olayları, bizim gibi geleceğini, eğitimini güç şartlarda tamamlamış kişilerin tek umudu olan KPSS idi. Lakin anladık ki bu olay derinleşince ÖSYM'de de bu tür işler oluyormuş. Şimdi Eğitim Bilimleri Sınavı, iptal olunca adalet yerini buldu mu? Pire için yorgan yakıldı. Şimdi de Genel Kültür-Genel Yetenek iptal olsun diye uğraşıyor. Bütün sene gezen, uyuyan, 50-60 alan kişilerin işine gelmediği için hala uğraşıyorlar. Neden biri çıkıp alan iptal olsun demiyor aynı sınav. Çünkü ona girmediler bile. Onlar için isterse alan sorularının hepsi verilsin hiç önemli değil sadece çalışmadan ikinci bir şans için şimdi de sabah oturumu şaibeli diyorlar. 4001'den memur olur kopyacılar diyerek dayanak oluşturuyorlar. Oysa şunu da bilmiyorlar. 4001'den 2 sene içinde alınsa alınırsa 200 memur alınır. Bunlar da zaten Eğitim Bilimleri Sınavı'nın sonunda, eğer Danıştay durdurmazsa belli olur. 200 kişi için hakkıyla memur alabilecek 50-70 bin memur, mühendis, hemşirenin vb. hakkını yiyip, sadece yeniden şans için iptale uğraşıyorlar. Hiçbiri nedense kopyacılar yakalansın sınav yeniden hesaplansın demiyor.  Bu teknolojide kopyacıların bulunup atamaların yapılmasını beklerdik. Oysaki gün gün ortaçağ karanlığına gidiyoruz. Elbet hakkın verileceği bir yer olacaktır.

Haluk Keskin

KPSS 2010 Genel Kültür-Genel Yetenek Sınavı tahminler ve olasılıklar üzerine iptal edilmeye çalışılıyor. Geçen senelerde başarısız insanların bu seneki sınavda başarı göstermesi şüpheli deniliyor. Üniversitede bir dersten 2-3 defa kaldınız diyelim. Daha sonra derslere düzenli girdiniz çalıştınız ve yüksek bir puan aldınız. Kopya çektiniz mi demektir? Başarısız insan çalışarak başarı gösteremez mi?

Bir başka tez; " Eğitim Bilimleri Sınavı'ndan kopya çeken, diğerlerinden de çekmiştir". İki sınav farklı komisyonlarla hazırlanıyor. Farklı zamanlarda yapılıyor. Yani tamamen iki farklı sınavdan bahsediyoruz. "Eğitim Bilimlerinde kopya çeken biri Genel Kültür-Genel Yetenek'te de çekmiştir" denilemez.

KPSS İPTALİNE İTİRAZIMIZ VAR!

Melike Balcı

17 Eylül Cuma günü mesai saati sonunda ÖSYM kaçar gibi bir açıklamayla Eğitim Bilimleri Sınavı'nı iptal etmiş, ortadaki adaletsizliği daha büyük bir adaletsizlikle örtbas etmeye çalışmıştır. Günlerdir devam eden soruşturmanın, yapılan baskınların, gözaltıların sonucunun "sınav iptali" olması trajikomik ve düşündürücüdür.

ÖSYM sınav sürecinde bazı usulsüzlüklerin meydana geldiği "kanaatine" vardığından Eeğitim Bilimleri Sınavı'nı iptal etti. Hangi hukuk kuralı, hangi adalet sistemi "kanaat"le karar verilmesini destekliyor, merak ediyoruz. Kanaat size kalsın ama "kanıt" nerede? Biri bize bunu açıklasın? Kopya çekildiği gerekçesiyle iptal ettiğiniz sınavın sorumluları, kopyacıları nerede? Siz bu kopyacıları ve suçluları bulup onları cezalandırıyor musunuz? Eğer kopyacılar bulunup cezalandırılmıyorsa "iptal" kararının ne gibi bir mantığı var? Suçluları cezalandırmadan tüm öğretmenlerin sınavını iptal etmek, hakkıyla puan almış adayların haklarını gasp etmek ve hırsızlara tekrar bir sınava girme şansı vererek onları ödüllendirmektir.

'İPTAL BİNLERCE ADAYI MAĞDUR ETTİ'

Yasin Göven

KPSS'nin iptali birçok öğretmen adayını mağdur etmiştir. Şu an hakkıyla puanını almış birçok aday askerde yeni yapılacak sınava çalışamamaktadır. Binlerce aday bu şekilde mağdur olmuştur. Birçok aday ise 1 hafta öncesine kadar çalışırken bu iptal kararı ile işinden çıkmak zorunda kalmıştır. Birçok adayın bırakın yeni bir kursa kaydolmayı yeni kitap alacak maddi imkânı bile yoktur. Ayrıca mağdur adayların psikolojik durumu da hiç iç açıcı değildir. Tüm bu ve benzeri nedenlerden dolayı sınavın iptali, çalışıp puanını almış adaylara karşı yapılmış bir haksızlıktır.

'BAŞKA YOL YOK MUYDU?'

Aysenur Kavak

KPSS'nin iptalinden başka bir yol bulunamaz mıydı? Yani ortada suçlu diye gösterilen 30-40 kişi varken, bunu tüm adaylara yansıtmak ne kadar mantıklı? Bu süreçte 10 bin ek kadro verilip kimseyi mağdur etmeden atamalar yapılmalı ve suçlular bu süreçte bulunmalıydı. Bu sayede biz de adaletin hala var olduğuna inanırdık, ama ne oldu kurunun yanında yaşı da yaktılar. Eskiden kopya çekenler cezalandırılırdı, şimdi biz kopya çekmeyenler cezalandırıldık.

'DİĞER SINAVA GİREBİLECEĞİMİN GARANTİSİ VAR MI?'

Selen Beder

KPSS sınavının iki aydır süren işkencesini çeken on binlerce mağdurdan yalnızca bir tanesiyim. Bir sene emek veren, pek çok fedakârlıkta bulunan, gecesini gündüzüne katıp çalışan ve sonuçta doğal olarak yüksek puan almış olan benim gibi insanlar, iptalle beraber çok büyük sıkıntılara girmiş ve çok büyük hayal kırıklığı yaşamıştır. Kendilerini mağdur olarak nitelendiren ve iptali ikinci bir şans olarak gören başarısız insanların ortalığı karıştırması ve yetkililerin yanlış kararları, bizim bu düzene karşı olan güvenimizi yıkmış ve bu enkaz altında seslerimizi duyulmaz hale getirmiştir.

İlgili kuruluşlar zaten tüm kopyacıları yakalayamama acizliğini kabul etmiş ve Eğitim Bilimleri Sınavı'nı iptal etmişlerdir. Şu an askerde olan, asker kaçağı durumuna düşen, düğününü ya da ameliyatını atanma umuduyla programlayan insanların içinde bulundukları zor durum düşünülerek hem mantıklı hem de vicdani kararların alınmasını beklerdim. Ayrıca tekrarlanacak olan bu sınavın yapılacağı gün hastalanmayacağımın, kaza geçirmeyeceğimin, moralimin bozuk olmayacağının ya da bir aksilik yaşamayacağımın garantisini kimse veremez.

'ADALETE İNANCIMIZ KALMADI'

İbrahim Fidan

17 Eylül Cuma günü mesai saati sonunda ÖSYM kaçar gibi bir açıklamayla Eğitim Bilimleri sınavını iptal etmiş, ortadaki adaletsizliği daha büyük bir adaletsizlikle örtbas etmeye çalışmıştır. Günlerdir devam eden soruşturmanın, yapılan baskınların, gözaltıların sonucunun "sınav iptali" olması trajikomik ve düşündürücüdür.

ÖSYM sınav sürecinde bazı usulsüzlüklerin meydana geldiği "kanaatine" varıldığından eğitim bilimleri sınavını iptal etti. Hangi hukuk kuralı, hangi adalet sistemi "kanaat"le karar verilmesini destekliyor merak ediyoruz. Kanaat size kalsın ama "kanıt" nerede? Biri bize bunu açıklasın? Kopya çekildiği gerekçesiyle iptal ettiğiniz sınavın sorumluları, kopyacıları nerede? Siz bu kopyacıları ve suçluları bulup onları cezalandırıyor musunuz? Eğer kopyacılar bulunup cezalandırılmıyorsa "iptal" kararının ne gibi bir mantığı var? Suçluları cezalandırmadan tüm öğretmenlerin sınavını iptal etmek, hakkıyla puan almış adayların haklarını gasp etmek ve hırsızlara tekrar bir sınava girme şansı vererek onları ödüllendirmektir. Sınavın üstünden iki ay geçmiş olmasına rağmen gelen bu haksız iptal kararıyla ÖSYM'nin hatasını masum insanlara ödetiyorsunuz ve hırsızları bulup cezalandırmak yerine, ortadaki sahtekârlığı başka bir sahtekârlıkla örtmeye ve sorumluları/hırsızları korumaya devam ediyorsunuz. Biz bunu hak etmedik.

Biz bu devletin hırsızları, suçluları bulup cezalandırmaktan aciz olmadığına inanmak istiyoruz. Şayet devletimiz bundan acizse; bu göstermelik iptal kararıyla kendi acziyeti ve zafiyeti yüzünden bizleri -bu ülkenin geleceğini- harcadığını da bilmenizi istiyoruz.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler