18 Mayıs 2012, Cuma

Tutuklu öğrenciler için "Sürprizli 19 Mayıs Töreni"

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi tutuklu öğrenciler için 19 Mayıs'ta "Sürprizli 19 Mayıs Töreni" yapacak. Tören yarın saat 13:00'de başlayacak.

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi (TODİ) yaptığı yazılı açıklamada "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı"nı kutlamayacaklarını duyurdu.  Açıklamada Türkiye'de ortaöğrenim çağında binlerce gencin ve 600 üniversite öğrencisinin okul sıralarında olması gerekirken cezaevlerinde tutulduğuna değinilerek "Üniversite öğrencilerin 209'u cezaevinden öğrenimini devam ediyor" denildi.

Paralı eğitim'e ve uzaktan eğitim'e "mahpustan eğitim"in eklendiği belirtilen açıklamada "Bu kadar çok öğrencinin tutuklu olduğu bir ülkede, bu yalandan yere kutlamaları da, bayramı da tanımıyoruz! Kutlamıyoruz! 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramınız kutlu olsun, mübarek olsun! " şeklinde ifade edildi.

19 Mayıs Günü  saat 13.00'de Taksim Tramvay Durağında toplanacaklarını açıklayan TODİ'nin  "Sürprizli Tören Programı" adıyla düzenleyecekleri programı şöyle;

-Gençlik yürüyüşü (Taksim Meydan'da toplanma Galatasaray Lisesi'ne yürüyüş 13.00 )

-Saygı duruşu

-İstiklal marşı, gençliğe hitabenin okunması

-Kule yapıp bayrak açma

-Hava kuvvetleri jet uçuşu

-Yere yatılarak "Tutuklu Öğrencilere Özgürlük" yazılması

-Basın bildirisinin okunması.

-Belediye Bandosu gösterisi ve Askeri Mızıka Takımı

-Kapanış ve dilekler

İstanbul-EmekDünyası.Net