15 Haziran 2012, Cuma

7 çocuğa ‘Facebook’ dan delil 240 yıl hapis!

Mersin’de “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” ile suçlanan yedi çocuk hakkında toplam 240 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Savcının çocuklar istediği bu astronomik cezalara konu olan deliller ise, Facebook paylaşımları, mobese görüntüleri, gizli tanık ifadeleri ve 1 Mayıs mitingine katılmak.

Mersin’de Pozantı mağdurları dahil neredeyse her gün çocukları hedef alan gözaltı ve tutuklama haberleri geliyor. Çocuklara yönelik siyasi tutuklamalarda da dünya rekorunu elinde bulundura AKP rejimi, herhangi bir kanıt olmadan çocuklar hakkında Türkiye cumhuriyeti tarihinin en ağır cezalarını veriyor.

Mersin’in merkez Akdeniz ve Toroslar İlçesinde “örgüt üyesi” oldukları ve “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle Mayıs ayı başında gözaltına alınıp tutuklanan Y.Ö., A. A., M.A., C.E., F.Ö., C.B, A.B., adlı çocuklar hakkında rekor ceza istemiyle dava açıldı.

“Örgüt üyesi olmak”, “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek”, “patlayıcı madde bulundurmak”, “çalışma hürriyetinin ihlali” ve “mala zarar verme” şeklinde sıralanan 5 ayrı suçlama yöneltiliyor. Yedi çocuk hakkında 240 yıl hapis cezası istenirken çocukların tutukluluk halinin devamına da karar verilmesi talep ediliyor.

1 MAYIS’A KATILMAK SUÇ

Cumhuriyet Savcısı Ünsal Demirci tarafından hazırlanan iddianamede M.A,’nın 1 Mayıs İşçi Bayramına katılması suç olarak gösterilirken, Savcı A. B. adlı çocuğun Facebook paylaşımlarını da örgüt propagandası şeklinde anlayarak ceza istiyor. Çocuklar hakkında gösterilen deliller gizli tanık ifadeleri, mobese görüntüleri ve facebook paylaşımlarından oluşuyor. 1 Mayıs’a katılmak AKP rejiminin suç kategorisine giriyor.

Rekor cezaların istendiği iddianameyi kabul eden Mersin 2.Çocuk Mahkemesi ilk duruşmanın 8 Temmuz’da görülmesine karar vererek, tutuklu çocukların tahliye taleplerini de reddetti.

Tutuklu çocuk M.A.’ın avukatı ve İHD MYK Üyesi Eyüp Sabri Öncel, müvekkilinin çocuk olduğunu ve çocukların tutuksuz yargılanmalarını gerektiğini belirterek, çocuklar hakkındaki astronomik cezalara da tepki gösterdi.

Çocukların Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre yargılanması gerektiğine vurgu yapan Öncel, “Çocukların çoğu okula gitmesi gerekirken ne yazık ki cezaevinde oluyorlar. Çocukların çok mağdur edilmemesi gerekir” diye konuştu.

 

MERSİN-ANF/ MELİHA GÜNDÜZ