06 Mayıs 2012, Pazar

Üniversitede boykot kazandı

Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin, 9 Nisan'dan beri sürdürdükleri kantin boykotu, kantin işletmecisinin öğrencilerin taleplerini kabul etmesiyle sonuçlandı.

9 Nisan'dan bu yana İletişim Bilimleri, Edebiyat, Mühendislik ve Mimarlık, Sivil Havacılık Fakülteleri kantinlerinde süren boykot, 20. gününde kazanımla sonuçlandı.

Kantin işletmecisi 5 Mayıs günü öğrencilerle görüşmek istedi. Bunun üzerine, boykota katılan öğrencilerden seçilen

temsilciler masaya oturdu. Öğrencilerin taleplerinde ısrarcılığı ve kantin işletmecisinin geri adımı ile tüm fiyatlarda %20 ila %30 arasında bir indirime gidildi. Ayrıca, çalışanların şartlarının iyileştirilmesi için yapılan talepler de kabul edildi. Boykot sonucu büyük zarara uğrayan kantin işletmecisi, öğrencilerle pek çok kere uzlaşmaya çalışmıştı. Ancak her seferinde taleplerinin tam anlamıyla yerine getirilmediğini gören öğrenciler anlaşmaya yanaşmamıştı. 

Aynı gün bir araya gelen öğrenciler yaptıkları toplantıda, boykotun fiili olarak sonlandırılmayacağı, 1 hafta boyunca boykota ara verileceği, öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan bir denetleme kurulu tarafından taleplerin yerine getirilip getirilmediği gözlemleneceği, eğer talepler yerine getirilmemişse boykotun süresiz olarak sürdürüleceği kararı alındı. 

Gelen haber öğrenciler arasında büyük yankı uyandırırken, kazanım sağlanan fakülteler dışında konservatuar kantininde boykot sürüyor. 

Öğrenciler, kantin işletmecisi ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığının bir araya geldiği toplantının raporu: 

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanlığı , Kantin Denetleme Kurulu ve Boykot Sözcüleri ve İşletmeci Ayhan Koyunoğlu tarafından, 04.05.2012 tarihli toplantıda alınan kararlar doğrultusunda; 

1. Çay cam ve kağıt bardak olmak üzere iki şekilde servis edilecektir. Cam bardakta 40 krş, kağıt bardakta 50 krş olarak fiyatlandırılmıştır. Cam bardakların yıkanması için bulaşık makinası temin edilecektir. 
2. 500 ml'lik tüm su çeşitlerinin fiyatları tek fiyat olarak 40 krş'a çekilmiştir. 
3. Makine kahvesi 90 krş , normal kahve 50 krş olarak fiyatlandırılmıştır 
4. Simit 50 krş, Poğaça (Açma,karaköy vb..) 50 krş olarak fiyatlandırılmıştır. 
5. Fast-food bölümünde; kalite arttırılacak, temizlik ve porsiyon konusu öğrenci dikkate alınarak düzeltilecektir. 
6.Kaşarlı ve Sucuklu tost; 1.5 tl 
7.Karışık ve Süper tost ; 1.75 tl 
8.Hamburger; 1.75 TL 
9.Patates tava; 1.5 tl 
10.Et döner, Şnitzel, Nugget vb.. ürünler; 2.25 tl olarak fiyatlandırılmıştır. 

Kolektifler.Net