12 Eylül 2011, Pazartesi

Kadınlar barış için Ankara'ya yürüyecek

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından 17 Eylül'de Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya "Kadınlar Barış İçin Ankara'ya yürüyor" şiarıyla yapılacak yürüyüşle, "savaş"a karşı seslerini birleştireceklerini belirten Ankara emek ve demokrasi güçleri kadın temsilcileri, katılım çağrısında bulundu.

Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya 17 Eylül'de "Kadınlar Barış İçin Ankara'ya yürüyor" şiarıyla yapılacak yürüyüşün Ankara İnisiyatifi, Mülkiyeliler Birliği'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, Tüm Bel-Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren, SDP Genel Başkan Yardımcısı Yeşim Ergün, Emek Partisi Ankara İl Başkanı İlke Işık Sağdıç, ÖDP yöneticilerinden Füsun Sarsılmaz ve Saadet Sönmez, İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu, EDP İl Yöneticisi Tülay Koçak, DİSK Kadın Komisyonu Başkanı Nevin Kızılöz başta olmak üzere çok sayıda kadın katıldı.

'ÇÖZÜM BAŞKENTE İSE BİZDE BURADA SESİMİZİ BİRLEŞTİRECEĞİZ'

"Kadınlar Barış için Ankara'ya yürüyor" Ankara İnisiyatifi adına açıklamayı Kaos GL'den Gülistan Aydoğdu yaptı. Aydoğdu, 30 yıldır yaşanan ölümlerin durmasını umduklarını, ama bu ölümlerin durmadığını belirterek, gelip geçen birçok iktidara rağmen ölümlerin devam ettiğine dikkat çekti. AKP iktidarının ABD'nin Büyük Ortadoğu projesinin jandarmalığına soyunduğunu ifade eden Aydoğdu, "Biz jandarmaların bu gözünü kan bürümüş haline karşı çıkıyoruz. Böl-parçala-yönet mantığına karşı çıkıyoruz" dedi. Yıllardır uygulanan politikaların sonucunda ölümlerin, faili meçhullerin, işkencelerin, tecavüzlerin arttığına işaret eden Gündoğdu, "Ne oldu, kimden güç aldı da iktidar barış görüşmelerini keserek gözü dönmüş bir şekilde sivil, kadın, çocuk demeden saldırıya geçti. Hükümetin bu konuda bir açıklama yapmasını talep ediyoruz" ifadesini kullandı. Kadınlar olarak operasyonların durdurulmasını ve barış görüşmelerinin muhataplarıyla tekrar başlamasını talep ettiklerini dile getiren Gündoğdu, "Berçelan'da, Taksim'de, Habur'da, Çukurca'da yaptığımız çağrıyı tekrarlıyoruz: Barış talebimizi batıda, doğuda, Ege'de, Karadeniz'de, Çukurova'da haykırdık, duymadınız. Duymak istemediniz. Kürt sorunu savaşla, operasyonlarla, daha çok kan dökme ile çözülemez. Siyaset ve çözüm başkentte olur dediniz. Biz de Başkentteyiz. Burada sesimizi birleştireceğiz" dedi.

17 EYLÜL'DE KADINLAR ABDİ İPEKÇİ PARKI'NDA OLACAK

Savaşın milliyetçiliği, cinsiyetçiliği, homofobiyi, ırkçılığı, kadına yönelik ayrımcılığı şiddeti güçlendirdiğini ifade eden Gündoğdu, tüm kadınların barışa ihtiyacı olduğunu belirtti. 17 Eylül Cumartesi günü tüm Türkiye'den kadınlar olarak, "Hükümetin operasyonlara son vermesi, kara harekatından vazgeçmesi, barış görüşmelerinin başlatılması, savaşa ayrılan bütçenin kadınların istihdamı ve şiddetten korunması için harcanması, anadillerinde bir yaşam kurmak için tutuklanan kadınların serbest bırakılması, anadil hakkının koşulsuz güvenceye kavuşturulması" talepleriyle Ankara'ya yürüyeceklerini dile getiren Gündoğdu, "17 Eylül'de saat 10.00'da Toros Sokak'ta toplanan yürüyüş kolları 12.00'da Abdi İpekçi Parkı'nda olacak. Tüm illerden kadınların katılımı ile oluşturulacak heyet Meclis'e giderek neden barışa ihtiyacımız olduğunu ve taleplerimizi iletecek" şeklinde konuştu.

BULDAN: SESİMİZE SES, GÜCÜMÜZE GÜÇ VERİN

BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'da kadınlar olarak çok büyük acılar çektiklerini bu savaş ortamında en yakınlarını kaybettiklerini söyledi. Bunlara rağmen hiçbir zaman mücadelelerinden vazgeçmediklerini ifade eden Buldan, "Acımızı içimize gömdük. Gözyaşımızı içimize akıttık. Ama artık ne içimizde acımızı taşıyacak kadar yer kaldı. Ne de yüreğimizde gözyaşlarımızı durduracak yer kaldı. Biz bundan sonra kadınlar olarak ne acı çekmek ne de gözyaşı dökmek istiyoruz. Biz kadınlar olarak artık bu ülkeye bu coğrafyaya barışın gelmesini istiyoruz" dedi. Savaşın sadece acı, ölüm ve gözyaşı demek olduğunu bildiren Buldan, kadınlar olarak bir kez daha rollerini yerine getirmekle karşı karşıya olduklarını söyledi. Bunun için Cumartesi günü Türkiye'nin dört bir yanında gelecek olan kadınları karşılamak için bir arada olduklarını söyledi. Buldan, "Türkiye'de yaşanan bu savaş operasyonlarla çözülmez. Ne siyasi, ne askeri ne kara operasyonlarıyla çözülmez. Bu sorun barış, diyalog ve müzakere yoluyla çözülür. Buradan iktidara hükümete sesleniyoruz. Bu ülkenin toplumsal barışa ihtiyacı var. Bu ülkede kadınlar artık acı çekmek, evlatlarını yitirmek istemiyor. Buradan çığlığımızı bir kez daha yükseltmek ve iktidarın kulağına üflemek istiyoruz. Kör olan gözlerin, tıkanan kulakların açılmasını istiyoruz. Cumartesi günü hep birlikte Türkiye'den gelecek olan kadınları Ankara'da karşılamak üzere Ankara'da bulunan kadınlara çağrı yapmak istiyoruz. Sesimize ses gücümüze güç verin diyoruz" ifadesin kullandı.

ANKARA-DİHA