21 Temmuz 2010, Çarşamba

VAKİT YİNE HEDEF GÖSTERDİ:

'Skandal mekanda skandal oyun'

Vakit Gazetesi “Yala ama yutma” oyunu, “Dar-ül Love” adlı opera ve İdil Biret konserinin ardından şimdi de tiyatrocu Esmeray’ın oyunlarını hedef gösterdi. Oyuncu Esmeray EmekDünyası’na konuştu. "Aslında çok şaşırmadım. Direk hedef gösterilmişiz."

Kumbaracı50 sahnesinde sergilenecek olan “Yala ama yutma” oyunu ve Garajistanbul’ sergilenen “Dar-ül Love”ı hedef göstermesinin ardından oyun ekibinin tehdit telefonları ve e-postaları almasına, oyun günü saldırıya neden olmasından sonra şimdi de, tiyatrocu Esmeray’ın 21, 22, 23 Temmuz’da Kumbaracı50 sahnesinde sergileyeceği “Cadının Bohçası”, “Tecavüz” ve “Yalnız Kadın” oyunlarını hedef gösterdi.

“DUYARLI MÜSLÜMANLAR TAHRİK OLUYOR”

“Skandal Mekanda Skandal Oyun” diye başlık atan gazete,  daha önceki hedef göstermelerinde olduğu gibi, duyarlı Müslümanların tahrik olacağını vurgulayarak;  İdil Biret konseri ve ”Dar-ül Love” isimli operanın galasında yapılan saldırılara benzer olaylara zemin hazırlıyor.

HABERDE,

Bir transseksüelin Kars’tan İstanbul’a hayat hikâyesi, yaşadığı baskılar ve uğradığı ayrımcılıkları anlatan “Cadının Bohçası” adlı stand-up’ı için;

“’Cadının Bohçası’nda transseksüel, kemalist ve feminist Esmeray kendi hayat hikayesini anlatacak. Stand-up gösterisinde feminizm propagandası yapılacak, bunun yanı sıra toplumun İslami değerlerine milliyetçilik yaftası yapıştırılacak” denildi.

Erkek egemen sistemin resmi söylemini ve dünyaya gözümüzü açtığımız andan itibaren kadın ve erkeğe dayatılan rollerin sorgulandığı Nobelli yazar Dario Fo’nun “Tecavüz” ve “Yalnız Kadın” adlı oyunlarını karalayıp, “Dünyanın çivisi çıkacak” diye ara başlık attı.

OYUNCU ESMERAY: “KEMALİST OLDUĞUMU  ONLARDAN ÖĞRENDİM”

Haberin ardından gün içerisinde görüştüğümüz tiyatrocu Esmeray:

“Aslında çok şaşırmadım, daha önceki haberlerinden de biliyoruz. Direk hedef gösterilmişiz. Haberde benim için Kemalist diye yazmışlar. Kemalist olduğumu onlardan öğrendim. Onlardan değilsen, Kemalist oluyorsun. Başka bir alternatifin yok. Yakında benim için Ergenekoncu derlerse şaşırmam. Mekânın ayrıca hedef gösterilmesi de üzücü. Birileri Vakit’e dur demeli.” diye tepkisini dile getirdi.

(emekdunyasi.net)

İstanbul -