10 Kasım 2010, Çarşamba

Kadınların barış yürüyüşünün ikinci kolu İstanbul'dan başladı

Kadınların "Kimliğimin, bedenimin ve emeğimin sömürülmesine karşı mücadele ediyor, barış için yürüyorum" sloganıyla Ankara gerçekleştirdikleri yürüyüşün ikinci kolu İstanbul'da yapılan yürüyüşle start aldı.

KESK Kadın Sekreterliği, İHD ve Ankara Barış İçin Kadın Girişimi öncülüğünde Türkiyeli kadınların başlattığı "Kimliğimin, bedenimin ve emeğimin sömürülmesine karşı mücadele ediyor, barış için yürüyorum" yürüyüşü, ikinci kolu İstanbul'da yapılan yürüyüş start aldı. Taksim Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar Galatasaray Meydanı'na kadar "Kimliğimizin, bedenimizin, emeğimizin sömürülmesine karşı mücadele ediyor, barış için yürüyoruz" pankartı eşliğinde yürüdü. Ayrıca İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin "Biz anneyiz savaşsız bir dünyadan yanayız" pankartı açtığı yürüyüşte "Şiddete son", "Jin jiyan azadî", "Savaş değil barış" ve "Tarım Bakanı istifa" dövizleri taşınarak sık sık "Jin jiyan azadî", "Jin şer naxwazin", "Yaşasın kadın dayanışması", "Katil devlet hesap verecek" ve "Erkek vuruyor, devlet koruyor" sloganları atıldı.

'AİHM TÜRKİYE'Yİ MAHKÛM ETTİ'

Galatasaray Lisesi önünde kadınlar adına açıklamayı okuyan SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, Adalet Bakanlığı'nın raporlarına göre 2009 yılının ilk 7 ayında 953 kadın 2010 yılının ilk 7 ayında ise 236 kadının erkek şiddetinden kaynaklı hayatını kaybettiğini söyledi. Günde 3 kadının öldürüldüğü Türkiye'de son 7 yılda kadın cinayetlerinin yüzde 1400 arttığını ve bunu durdurmak için yetkililerin hiçbir planı olmadığını belirten Yorgun, "Hatta yasamanın, yürütmenin böyle bir gündemi dahi yok. Kadınlar çeşitli bahanelerle katlediliyor. Erkekler mahkemelerde işledikleri suçlara erkekçe mazeretler sunuyor. Mahkemeler de bu sebeplere 'Haksız tahrik indirimi' uyguluyor. Cezalar kuşa döndükçe devlet kadınları değil erkekleri korudukça kadına yönelik şiddet artıyor" dedi. Yorgun, kadın erkek eşitliğinde 128 ülke arasından 121. sırada bulunan Türkiye'nin kadına yönelik şiddetten dolayı AİHM'in mahkum ettiğini dile getirerek, kararda "Mahkemelerin cinsiyetçiliği ve bu konudaki edilgenliği kadın yaşamına kastediyor denilmektedir" dedi.

'KADINA YÖNELİK ŞİDDET DEVLETİN KURUMLARINDA SÜRDÜRÜLÜYOR'

"Kadınların yüzde 57,7 si evliliklerinin ilk günüde şiddetle karşılaşıyor. Aile içi suçların yüzde 90'ını ise kadınlara karşı işlenen suçlar oluşturuyor" diyen Yorgun, şunları kaydetti: "Erkek şiddetti ve baskı devletin kolluk güçleri ve çeşitli kurumlarınca da sürdürülüyor. Savaş politikaları ve her gün yükselen şovenizmle güçlenen erkek şiddeti kadınlar üzerindeki baskısını daha da arttırıyor. Savaşlar kadınlar için daha fazla taciz, tecavüz ve şiddet demek oluyor. Bu coğrafyada süren savaşta devlet güçleri karşı tarafın kadınları olarak gördükleri Kürt kadınlarına cinsel şiddet uygulamıştır. Tecavüz suçu işleyen failler araştırılmamış, yakalanmamış, hesap sorulmamıştır"

Yapılan açıklamanın ardından aralarında SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun'unda bulunduğu grup Odakule'den, Eskişehir'e doğru yola çıktı.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler