05 Eylül 2011, Pazartesi

'Bu kaçıncı Zahide, bu kaçıncı vahşet'

Mersin'de geçtiğimiz gün eşi tarafından 29 yerinden bıçaklanarak katledilen Zahide Goncagül, Mersin Kadın Platformu tarafından protesto edildi. Cinayetin yaşandığı evin önünde bir araya gelen kadınlar, "Kimsenin namusu olmayacağız" sloganı attı.

Mersin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Zahide Goncagül'ün öldürüldüğü evin önünde eylem yaptı. Mersin'de 3 yıldır birlikte olduğu eşinin kurbanı olan 19 yaşındaki Zahide Güncagül'ün ölümü nedeniyle bir araya gelen Mersin Kadın Platformu üyesi bir grup kadın kadına yönelik şiddeti protesto etti. Olayın yaşandığı Halkkent Mahallesi'nde evin önünde ellerinde "Öfkeliyiz, İsyandayız, Kararlıyız. Kadın cinayetlerini durduracağız" yazılı pankartı ve öldürülen Zahide'nin fotoğrafını evin duvarına astılar.

Öldürülen kadınların fotoğraflarının taşındığı Mersin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu eyleminde, kadınlar, 'namus temizleme" adına işlenen cinayetlere tepki gösterdi. "Öfkeliyiz, isyandayız, kararlıyız, kadın cinayetlerini durduracağız" pankartı açan kadınlar, "Kimsenin namusu olmayacağız" sloganını attı.

Mahallede oturan kadınların da katıldığı açıklamayı Mersin İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hacer Koçak okudu.  Koçak, "Bu kaçıncı Zahide. Bu kaçıncı vahşet. Sevgi adına, koruma adına, namus adına bedenimize hükmeden, canımıza kasteden bu iktidar gösterisi kaçıncı. Çocukların gözleri önünde, bıçakla, silahla, testere ile işlenen kadın cinayetlerine kim dur diyecek ?" diyerek öfkelerini dile getirdi.

Sorunun çözümü için iktidarın ivedilikle, "Kadın Bakanlığı" kurmasını öneren Koçak, "Şiddete uğradığını söyleyen kadının beyanını esas alın. Bunun için bütçe ayırın ve dayanışma barınma evleri açın. TCK'dan haksız tahrik indirimi maddesini kaldırın kasten adam öldürme suçunun ağırlaştırıcı hali olarak namus cinayetlerini ekleyin. Biz ölüm değil yaşam istiyoruz" dedi.

'ÖLÜM DEĞİL YAŞAM İSTİYORUZ'

Eylemde "Ölüm değil, yaşam istiyoruz" diyen kadınlar tüm kadınlara da susmama ve ayağa kalkma çağrısında bulundu.

MERSİN-EmekDunyasi.Net