24 Ağustos 2010, Salı

37 kadın örgütü 'boykot' dedi

Diyarbakır, Urfa, Dersim, Doğubayazıt, Bostaniçi, Nusaybin, Kızıltepe, Derik, Bismil, Ergani, Silvan, Cizre, Suruç, Van ve Batman'daki 37 kadın örgütü, 12 Eylül'de yapılacak anayasa referandumunu boykot kararı aldı.

Bölge illerinde faaliyet yürüten 37 kadın örgütü, anayasa referandumuna ilişkin Diyarbakır Sümerpark Resepsiyon Salonu önünde basın açıklaması yaptı. Hazırlanan ortak basın metnini okuyan Selis Kadın Derneği Üyesi Ruşen Seydaoğlu, 12 Eylül askeri darbesinin ürünü olan 1982 Anayasasının köklü bir şekilde değiştirilmesini istediklerini belirtti. Bu gün yapılmak istenenin dünden çok da farklı olmadığını dile getiren Seydaoğlu, "Birlerce insan muhalif olduğu için, demokratik siyaset yapma hakkını kullandığı için, kadın hareketi aktivisti, insan hakları savunucusu olduğu için hala cezaevindeler. Hala farklılıklarımız yok sayılıyor. Hala sokak ortasında demokratik yürüyüş yapma hakkını kullanmak isteyen gençler güpegündüz polis kurşunuyla öldürülüyor" dedi.

"7 YILDA YÜZDE BİN 400 ARTAN KADIN CİNAYETLERİ, AKP'NİN POZİTİF AYRIMCILIK ANLAYIŞIDIR"

AKP'nin değişiklik önerisinde, son yedi yılda yüzde bin 400 kadın cinayetinin arttığı bir ülkede, kadınların temel insan haklarını garantiye alan bir düzenleme olmadığına dikkat çeken Seydaoğlu, "Kanun önünde eşitlik başlığıyla kadınların yaşamını iyileştirdiğini iddia eden AKP hükümeti, toplumsal cinsiyetçiliğin aşımı için herhangi bir çözüm sunmamış; kadınları yeniden ikinci plana almış, ileride halledilecek bir sorun olarak nitelemiştir. Bu niteleme de kavram kargaşası yaşayan AKP'nin pozitif ayrımcılık anlayışıdır" diye konuştu. Yine çocukların askeri bombalar ve polis kurşunuyla vurulmasına dikkat çeken Seydaoğlu, çocukların temel haklarının garanti altına alındığı bir düzenleme olmadığını belirtti.

"BDP'NİN BOYKOT KARARINI DESTEKLİYORUZ"

Çatışmaların durması için PKK'nin ilan ettiği eylemsizlik kararına uyularak operasyonların durdurulmasının hayati önem taşıdığına işaret eden Seydaoğlu, halkların ortak ve eşit bir şekilde yaşamasının çatışmasızlık ortamının devamına bağlı iken hükümetin askeri ve eril bir dil kullanarak barışçıl adımları görmezden gelmesini kadınları kaygılandırdığını söyledi. Bölgedeki kadın örgütleri olarak, cezaevlerinde çocuklarıyla özgürce anadilleriyle konuşamayan, çatışmalarda asker veya gerilla olan çocuklarını yitiren, işkence gören evlatlarının cesetlerini dahi tanımayan anneler için, eşleri faili meçhul cinayete kurban gitmiş kadınlar ve bir devlet politikası olarak desteklenen aile içi şiddet mağduru kadınlar için BDP'nin aldığı boykot karının desteklediklerini söyledi.

Açıklamada imzası bulunan örgütler şöyle: Selis Kadın Derneği, Bağlar Kadın Kooperatifi, TZP Kurdi Kadın Meclisi, DİKASUM, Umut Işığı Kadın Meclisi, Kibela Kadın Kooperatifi, EPİDEM, Dersim Kadın Yaşam Evi, GÖÇ-DER, Pir Sultan Abdal Derneği Kadın Komisyonu, ESP Kadın Meclisi, Batman Selis Kadın Danışmanlık Merkezi, Doğubayazıt Kadın Kooperatifi, Barış Anneleri İnisiyatifi, Bostaniçi Kadın Kooperatifi, Gulşilav Kadın Evi, Kardelen Kadın Evi, Kızıltepe Kadın Kooperatifi, MEYA-DER Kadın Komisyonu, TUHA-DER Kadın Komisyonu, Derik Pelşin Kadın Merkezi, Bismil Nujiyan Kadın Danışmalık Merkezi, Ergani Selis Kadın Derneği, Ceren Kadın Derneği, Urfa Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, Nusaybin Kadın Kooperatifi, Sosyalist Kadın Merkezi, Viranşehir Kadın Kooperatifi, Sitiya Zin Kadın Danışmanlık Merkezi, Suruç Kadın Kooperatifi, Silvan Meya Kadın Merkezi, Dicle Fırat Derneği Kadın Komisyonu, VAKASUM, Van Saray Kadın Derneği, Kent Kadın Meclisleri, Meya Kadın Danışmanlık Merkezi, Günışığı Yardım Derneği.

DİHA