25 Ağustos 2010, Çarşamba

Dünyanın 100 şehrinden Sakine’ye destek

Zina suçlamasıyla tutuklanıp tartışmalı bir biçimde yargılanan ve ölüm cezasına çarptırılan Sakine Mohammedi Aştiyani'nin serbest bırakılması için dünyanın 100 şehrinde ortak eylem yapılacak.

İran Komünist Partisi, 28 Ağustos'ta "Dünyanın 100 Şehri Recme Karşı" ortak eylemine destek verilmesi için çağrı yaptı.

Recme Karşı Uluslararası Komite (ICAS) ve İdama Karşı Uluslararası Komite (ICAE) Sözcüsü Mina Ahadi, Tahran Yüksek Mahkemesi'nin Aştiyani davasında yine bir karara varamadığını ve duruşmayı gelecek Çarşamba'ya ertelediğini belirtti.

Dünyadaki tüm kişi ve kurumları, kampanyayı desteklemeye çağıran Ahadi, "Sakine'nin davasında karar hukuki değil, siyasetçilerin alacağı bir karar olacak. Recm cezaları ve idamlar, rejimin İran halkına karşı uyguladığı siyasi araçlardır. Recme karşı mücadele, İran İslam rejiminin barbarlığına karşı mücadeledir. Sakine'yi kurtarmak için mücadele, recme karşı ve idam hücresindeki bütün tutuklular için mücadeledir" dedi.

Ahadi'nin çağrı metninde şu ifadeler yer aldı: ‘’Bizim hareketimiz ve eylemlerimiz, Sakine'yi özgürleştirene kadar devam etmelidir. Gelecek Cumartesi, 28 Ağustos'ta, 'Dünyanın 100 Şehri Recme Karşı' kampanyasıyla, bir kez daha İran'daki ve başka yerlerdeki recme itirazımızı göstereceğiz ve Sakine Aştiyani'nin derhal serbest bırakılması için baskı yapmak üzere bir araya geleceğiz.

(EmekDunyasi.Net)