17 Şubat 2011, Perşembe

'Dekolte' açıklamasına soruşturma açıldı

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Çeker hakkında, tacizi meşrulaştıran açıklamaları nedeniyle YÖK'ün ardından savcılık da soruşturma başlattı. Çeker ise sözlerini arkasında olduğunu söyledi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker'in açıklamalarıyla ilgili inceleme başlattı. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan da YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın talimatıyla Çeker hakkında inceleme başlattıklarını bildirmişti.

'SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM'

Çeker, kadına yönelik tacizle ilgili, "Sorunun odağında kadın var. Sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmaz. Tahrikten sonra şikâyet etmen makul değil. Elbette işlenen suç son derece iğrençtir. Lakin bu suçun işlenmesinde dekolte ve tahrik edici kıyafetler giyen kadının da etkisi küçümsenemez" demişti.

Gelen tepkilerin ardından bir televizyona konuşan Orhan Çeker, yanlış anlaşıldığını savunmuş ancak yine aynı görüşü öne sürmüştü: "Yanlış bir noktaya çekildi. Ben bu olayda tecavüz kelimesini kullanmadım. Tacizi kullandım. Tacizle ilgili olarak söyledim. Bu konuda 'Olayın merkezinde, odağında kadın vardır' da demedim. Bunu bir düzeltelim. Benim dediğim şudur: 'Eğer kadın tacize uğramışsa, kadın bu hususta dekolte giyindiği ve tahrik ettiği için bu başına geldiyse burada suçlu sadece erkek değil, suça kadın da ortaktır' dedim. Fakat kadın vakur bir şekilde hareket ettiyse, dekolte giyinmemiş buna rağmen erkek tarafından taciz edildiyse burada yüzde 100 suçlu erkektir dedim.

KADIN SUÇA ORTAKMIŞ!

Burada 'özellikle sarkıntılığı özendiren, tacizi teşvik eden görsel yayınlar varsa onları da yasaklayalım' dedim. Bütün bu eğitim ve tedbirlere rağmen erkek tutarsa birisini taciz edecek olursa ona da cezası verilmelidir. Burada kadın suçludur demedim ben. Kadın tahrik edici davranmışsa burada hem tahrik eden hem taciz eden suçta ortaktırlar dedim."

Bu tip açıklamaların sağa sola çekileceği normaldir. Her haberde bunu beklerim. Fakat olay ilan edildiği ve anlaşıldığı gibi değil. Olay benim size açıkladığım gibidir. Haklıyım ve doğru söylüyorum. Doğru söyleyene de bir şey denmemesi lazım."

SAADET SAHİP ÇIKTI

Saadet Partisi (SP) Konya İl Başkanlığı, Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker'in beyanlarının yanlış anlaşıldığını, Çeker'in konuya verdiği cevabın tamamının dinlenmesi halinde ortada özür dilenecek ve inceleme başlatılacak bir durumun söz konusu olmadığını savundu.

KADINLARDAN YUMURTA

Öte yandan Galatasaray Meydanı'nda toplanan kadınlar, Prof. Dr. Orhan Çeker'i protesto etti. Grup adına açıklama yapan Ezgi Özdemir, "Yaşadığımız ülkede gün geçmiyor ki bir kadın sokak ortasında öldürülmesin, bir kadın tacize ya da tecavüze maruz kalmasın. Hemen hemen her gün iletişim araçlarında kadınların katledilişini, işkenceye maruz kalmalarını dinliyoruz. Yaşadığımız toplum günbegün kadınlara düşman hale getiriliyor. Üstelik nerde bir kadın cinayeti ve kadına yönelik cinsel suç olsa, orada kadına ait bir suç aranıyor. Kadınlar aslında mağdur durumdayken, adeta suçlu konumuna çekilmeye çalışılıyor. Öncelikle İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Orhan Çeker'in yaygın bir ahlak anlayışı olmadan 'çıplaklık engellenmeden tecavüzün önüne geçmek imkansızdır' söylemi konusunda kendisini tebrik etmek istiyoruz. Tebrik ediyoruz, çünkü kadın düşmanlığını gizlemeden, saklamadan konuşuyor. Hıncal Uluç gibi aydın ve eşitlikçi gözüküp, Defne Joy'un ölümünden sonra yaptığı açıklamalarla aslında kadınların eşitliğinden nefret eden bir adam olmasından daha iyidir" dedi.
Yapılan açıklamanın ardından Galatasaray Postanesi'ne giden kadınlar, Prof. Dr. Orhan Çeker'e yumurta ve şemsiye gönderdi.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler