pages_start

"meb" konulu haberler

MEB'den Kürtçe açılımı

Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 sisteminde ortaokullar için hazırladığı seçmeli ders listesine Kürtçe'yi de ekledi. Öğrenci İngilizce istemezse, haftada 6 saat Kürtçe görebilecek.

Devamı için tıklayınız »

Öğretmene tayin kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin rotasyonu (tayin) için köklü bir değişikliğe gidiyor.

Devamı için tıklayınız »

Gençliğe Hitabe artık zorunlu değil

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Atatürk Köşeleri’ne “Türk Bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni” koyma zorunluluğu kaldırıldı.

Devamı için tıklayınız »

Kaldı 303 bin öğretmen

Türkiye'de 320 bin öğretmen işsiz. Okullarda 150 bin öğretmen açığı var. Milli Eğitim Bakanlığı 17 bin kadrolu öğretmenin atamasını yaptı. 303 bin öğretmen hala işsiz.

Devamı için tıklayınız »

MEB'den de aile imamı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaya karar verdiği proje kapsamında imam hatip liseleri bünyesinde ailelerle toplantı yapılarak anne-baba, öğrenci ilişkileri ve ergenlik konularında eğitimler verilecek.

Devamı için tıklayınız »

MEB'den 'Taciz' desteği

Milli Eğitim Bakanlığı yeni hazırladığı yönetmelikle tacize uğrayan öğretmenin yer değiştirme hakkını kaldırıyor.

Devamı için tıklayınız »

MEB'den 'ithal öğretmen' projesi

MEB, yurtdışından İngilizce öğretmen 'ithal' edecek. MEB'in, "Yabancı Dil Öğretiminin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 5 yıl için getireceği öğretmenler 1,5 milyar TL'ye mal olacak. Proje, Erdoğan'ın dil

Devamı için tıklayınız »

AKP'nin 'ithal öğretmen' projesine tepki

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hayata geçirilmek istenen 'İthal öğretmen' projesine tepki göstererek, eğitim sisteminin öncelikli sorununun "öğretmen açığı" ve atanmayan öğretmenler olduğunu vurguladı.

Devamı için tıklayınız »

Şubat'ta öğretmen ataması yapılmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan atama bekleyen öğretmenlere kötü haber: Şubat ayında atama yapılmayacak. MEB "her yıl yaz dönemi tek atama" uygulamasında kararlı olduklarını açıkladı.

Devamı için tıklayınız »

Sivil polislerin yerine muhbir öğretmenler!

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, her okulda bir müdür yardımcısının irtibat görevlisi olarak polisle işbirliği yaptığını açıkladı. Bakan uygulamayı 'muhbirlik' olarak değerlendirenleri ise 'çarpık düşünceli' olarak değerlendirildi.

Devamı için tıklayınız »

Hükümet sözünü tutmadı, Selim Temo istifa etti

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Yaşayan Diller Enstitüsü'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Yrd. Doç. Dr. Selim Temo Ergül, Kürt diline yaklaşım ve devlet tarafından hiçbir olanak verilmemesi nedeniyle

Devamı için tıklayınız »

Sorunu çözmek için okullar satılıyor(!)

Okuluma Dokunma İnisiyatifi, İstanbul'da değerli araziler üzerinde bulunan okullarının satışının hızlandırıldığına dikkat çekerek, topladıkları binlerce imzayı İstanbul Valiliği'ne teslim etti.

Devamı için tıklayınız »

'KPSS'deki iptal adaletsizliği büyüttü'

KPSS'deki kısmi iptal adayları ikiye böldü. Adayların bir kısmı sınavın iptalinin adaletsizliği büyüteceğini dürüst adaylara haksızlık olacağını belirterek kopyacıları cezalandırılmasını istiyor. Gelinen durum iptal edilsin, edilmesin

Devamı için tıklayınız »

Hükümet, MEB ve YÖK sorumluluktan kaçıyor

KPSS skandalı ile sarsılan ÖSYM'de sular durulmuyor. Hükümet, MEB ve YÖK skandalla ilgili olarak sorumluluk almaktan kaçınarak ÖSYM'yi ve Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ı 'günah keçisi' ilan

Devamı için tıklayınız »

MEB okula gitmeyenleri fişliyor

MEB okul müdürlerinden okula gitmeyen öğrencileri bildirmelerini istiyor. Geleneksel olarak okulun ilk günü yapılmayan yoklamanın bu yıl titizlikle yaptırılması fişleme iddialarını destekliyor.

Devamı için tıklayınız »

Anadilde eğitim için boykota destek

Anadilde eğitim hakkı için TZP-Kurdi'nin 20-25 Eylül arasında okullarda ders boykotu kampanyasına İstanbul, İzmir, Urfa'dan kitle örgütleri destek vereceklerini açıkladılar.

Devamı için tıklayınız »

KPSS skandalına tepki

Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) ile KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı önünde KPSS’de yaşanan kopya skandalını protesto etti.

Devamı için tıklayınız »

"YÖK ve MEB hesap versin"

KPSS ile ilgili kopya iddialarının sadece ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'a yüklenmemesi gerektiğini belirtilen Eğitim Sen Genel Merkezi, ÖSYM'nin bağlı bulunduğu YÖK ve Başkanı olmak üzere Milli

Devamı için tıklayınız »

"TİS yapılsın!"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, basın açıklaması yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı'nı Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapmaya çağırdı.

Devamı için tıklayınız »

Öğretmenler tehditlere rağmen eylemde

Sözleşmeli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tehditlerine rağmen, MEB önünde yaptıkları eylemle “eş durumundan atama” isteklerini dile getirdiler.

Devamı için tıklayınız »

MEB'den tehdit gibi açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerine ilişkin yaptığı açıklamada, öğretmenler eylem yaptıkları takdirde hukuki işlem başlatılacağı söylendi.

Devamı için tıklayınız »

Çubukçu'dan ilginç öneri

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun Kırklareli gezisinde karşısına çıkan ve kadro isteyen iki sözleşmeli öğretmene cevap olarak "Sözleşmeli öğretmenliği tercih etmeyebilirdiniz" demesi şaşkınlık yarattı.

Devamı için tıklayınız »

Sözünü tutmayan MEB’e balonlu protesto

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) aktivistleri, Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)’nı balon patlatarak protesto etti.

Devamı için tıklayınız »

Sorunları çözmek için adım atılmıyor

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, derslik, okul ve öğretmen sayılarının yetersiz olduğunu, bütçeden eğitime ayrılan payın ihtiyaçları karşılamadığını, okulların yerini dershanelerin aldığını söyledi.

Devamı için tıklayınız »

Eğitim-Sen'den YÖK başkanına tepki

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın "kalitesi belirlenmiş üniversite sınavla öğrenci alacak" açıklamasına tepki gösteren Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç kaliteden ne kast edildiğini sordu.

Devamı için tıklayınız »

MEB’e lacivert çelenkle protesto

Eğitim-Sen Ankara Şubeleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen atamaları konusundaki anti-demokratik tutumunu MEB'in önüne lacivert çelenk bırakarak protesto etti.

Devamı için tıklayınız »

327 bin işsiz öğretmen var

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, öğretmen atamaları ve açığına ilişkin yapılan düzenlemelerin yetersiz olduğunu ifade ederek, bir an önce eğitimcileri mağdur eden bu düzenlemelerden vazgeçilmesini istedi.

Devamı için tıklayınız »

Eğitim-Sen: Ders kitapları AKP’nin propaganda aracı

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, ders kitaplarının parasız dağıtılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, kitapların basımında bilimsellik ve niteliğin değil, AKP’nin propaganda aracı olarak işlev görmesinin esas alındığını

Devamı için tıklayınız »

Öğretmenler talepleri için Ankara'da buluştu

Eğitim Sen üyesi binlerce öğretmen, Ankara'da taleplerini haykırdı. Hükümeti eleştiren Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, "Erdoğan, Türkiye'ye bakıp da kendi vicdanına neden one minute diyemiyorsun?"

Devamı için tıklayınız »

YİBO'da eğitim silahların gölgesinde verilir!

Almanya Eğitimciler Sendikası'ndan (GEW) bir heyetle askeriyenin 13 yıl önce yerleştiği Kırmızı Köprü Yatılı Bölge Okulu'nu (YİBO) ziyaret eden Eğitim Sen Tunceli Şube Başkanı Ali Aslan,

Devamı için tıklayınız »