20 Eylül 2010, Pazartesi

Serie A'nın 5. haftasında grev var

Geçtiğimiz günlerde greve gidip gitmeyecekleri sıkça tartışılan Serie A futbolcuları kesin kararını verdi: 5. hafta grev var. Oyuncular, haklarının korunmasını ve kulüplerin baskıcı tutumlarına tepki gösterilmesini istiyor.

Profesyonel Futbolcular Birliği (Assocalciatori) kararını verdi ve İtalya Serie A'nın 5. hafta maçlarında grev yapılacağını açıkladı. 25-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 5. hafta maçları grev nedeniyle oynanmayabilir. Futbolcuların hepsinin greve katılmaması şüphe yaratıyor.

Greve en büyük desteği veren futbolcular şöyle; Gennaro Gattuso, Clarence Seedorf, Massimo Oddo (AC Milan), Ivan Cordoba, Javier Zanetti (Internazionale).

Grev kararını birlik adına açıklayan AC Milan'ın 34 yaşındaki savunma oyuncusu Massimo Oddo, 5. hafta maçlarında forma giymeyeceklerini belirtirken; yeni getirilen sözleşme şartlarıyla oyuncuların herhangi bir obje gibi alınıp satılabileceğini, bu durumun insan haklarına aykırı olduğunu ifade etti.

Oddo, grev kararının kendi hakları gözden geçirilinceye kadar devam edeceğini bildirirken, ''Yüksek maaş alıyor olmamız, haklarımızdan vazgeçtiğimiz anlamına gelmez'' dedi.

Birlik başkanı Sergio Campana da böyle bir kararı daha önce hiç görmediğini kaydederek, ''Oyuncular, bugün kendi fikirlerini Serie A Kulüpler Birliği'ne açıklamışlardır'' dedi.

İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Giancarlo Abete'nin kulüpleri konuyu görüşmek üzere başkent Roma'ya davet ettiğini hatırlatan birlik başkanı Campana, ''Umarız sorunun çözülmesini sağlayacak olumlu gelişmeler yaşanır. Yeni bir anlaşmanın ortaya çıkması zaman alabilir'' diye konuştu.

SERİE A NE DİYOR?

Serie A Başkanı Maurizio Beretta ise Futbolcular Birliği'nin yapmış olduğu bu açıklamayı ''aşırı'' olarak nitelendirirken, ülkenin ciddi ekonomik problemlerle karşı karşıya olduğunu savundu.

Kulüplerle oyuncuların kısa süreli sözleşmeler yerine orta ya da uzun süreli sözleşmeler yapmasının kulüplerin finansal geleceğine yönelik daha çok garanti getirdiğini dile getiren başkan Beretta, hem kulüpleri hem oyuncuları ekonomik açıdan koruyabilmek adına böyle bir karar aldıklarını aktardı.

EmekDunyasi.Net

Roma -

Bağlantılı Haberler