17 Ekim 2010, Pazar

Deli İlah: Jose Mourinho!

FIRAT ESKİCİ firateskici1@hotmail.com

Öyle bir futbolcu düşünün ki, sahada tek başına takımını kurtaramayacağını anlayınca, hırsından futbolu bıraksın. Düşünün ki, öğrencileriyle anlaşabilmek için Lisansüstü eğitim düzeyinde psikoloji okusun ve 6 dili ana dili gibi konuşabilsin...

Tercümanlıkla başlayan kariyerini şu anda Dünya'nın en büyük futbol kulübü olan Real Madrid'de devam ettiren Jose Mourinho, Portekiz'li kaleci Felix Mourinho'nun oğlu. "Ağır deli", Jose Mourinho teknik direktörlüğe geçiş sebebini şöyle anlatıyor: "Futbolculuk kariyerimde istediklerimi yapamıyordum. Orada her istediğinizi söyleyemezsiniz. Patronluk egosu her teknik adamında vardır. Bende de var. Tek farkım kazanıyor olmam. Başarılı olmam gerekiyordu. Tanrının bana verdiği yeteneklerin farkındaydım ve ben de yönetilmeyi değil, yönetmeyi seçtim. Sonuç ortada."

Bunları söyleyebilecek kadar kibirli, "Beni sevmeyen futbolseverler, benim gibi bir teknik adama sahip olmadıkları için sevmiyorlar." Diyebilecek kadar da açık sözlü.

Futbolculuğu bıraktıktan sonra psikoloji eğitimi alan Mourinho, aynı zamanda genç takımları çalıştırdı. Bu dönemde de başarılı olan dünyanın en iyi taktisyeninin kariyerinin dönüm noktası, İngiliz teknik adam Bobby Robson'ın tercümanlığını yapması oldu. Sonrasında Louis Van Gaal'in yardımcılığını yaptı.

Şu anda tartışmasız en iyi futbolu oynayan ve geçtiğimiz günlerde, Şampiyonlar Ligi'nde 791 pas yaparak kırılması zor bir rekora imza atan Barcelona'da Van Gaal'in yardımcılığını yaptığı dönemden sonra, "Barcelona beni tatmin edemedi, oraya bir daha asla dönmem" demişti. Porto'da başlayan kariyerinde 2 sene içinde 2 Portekiz Ligi Şampiyonluğu, 2 Portekiz Kupası, 1 UEFA Kupası ve  Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu kazanarak zirve yaptı. Avrupa futboluna Deco, Paulo Ferreira, Ricardo Carvalho gibi yıldızlar kazandırdı. Şampiyonlar Ligi Kupası töreninde hiç sevinmedi. Kürsüye çıktı, madalyasını aldı, öptü, ceketinin cebine koydu ve soyunma odasına gitti. Sezon içinde de Porto'nun gollerinden sonra yüz ifadesini değiştirmemesiyle gündeme oturmuştu. Deli olduğuna inanmışsınızdır sanırım.

Rus iş adamı Roman Abramovich, Chelsea'yi satın alıp, "Rüya Takım" kurma çabalarıyla Mourinho'yu Londra'ya getirdi. Porto'daki kadronun iskeletini oluşturan Deco, Paulo Ferreira ve Carvalho'yu Chelsea'ye transfer eden Mourinho, gol yemeyen bir takım yarattı. Hızlı futbol, iyi savunma ve yüksek kondisyonla 3 yıl çalıştırdığı Chelsea'de, 2 Premier Lig Şampiyonluğu, 1 Lig Kupası, 1 FA Cup, 1 Community Shield Kupası kazandı.

"Deli İlah", 2 Haziran 2008'de İtalya'nın İnter takımına 3 yıllık imza attı. Burada sözleşmesini tamamlamadı. 2 yılın sonunda bu kulüpte misyonunu tamamladığını düşünerek ayrıldı. Geride İnter'e 2 Serie A Şampiyonluğu, 2 İtalya Süper Kupası, 1 İtalya Kupası ve bir de Şampiyonlar Ligi Kupası bıraktı. Şampiyonlar Ligi finalinde, eski hocası Louis Van Gaal'in Bayern Münih'ini 2-0 mağlup ederek kupaya uzandı ve iki ayrı takımda Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu yaşayan 3 teknik adamdan biri oldu.

Burada da misyonunu tamamladığına inandığı an ayrılık vakti gelmişti. İnter  takım kaptanı Marco Materazzi ile son maçlarının ardından sarılarak ağlamaları ne Mourinho'dan ne de Materazzi'den beklenen bir hareketti. Zira Mourinho, soğukluğuyla ünlüydü. Materazzi, oyun alanındaki hırçın ve yaralayıcı hareketleriyle nam salmıştı. Bir futbolcuya "Katil" lakabı takılıyorsa bir anlamı vardır!

Sonraki durak Real Madrid oldu. Tam olarak, tencere yuvarlandı kapağını buldu. Şu anda İspanya La Liga'da lider olan Real Madrid'in patronu biraz durulmuş gibi görünüyor. Basına son verdiği demeç de bunu gösteriyor:

Portekizli teknik adam, ''Bu kimlikte en önemli şey kazanmayı bilmektir. Bunu elde etmek için zamana ihtiyacım var. Daha iyisini yapan var mıdır bilmem ama bu kadar kısa zamanda bunu başarma kabiliyetine sahip değilim'' diye konuştu.

Real Madrid'de kupalar ve prestij aramadığını, sadece iyi şeyler yapıp başkalarını mutlu etmek istediğini kaydeden Mourinho, kariyerinde bu zamana kadar yaptıklarının kendisine büyük rahatlık verdiğini söyledi.

Real Madrid'in en büyük rakibi olan Barcelona için ''Ona bakınca kazanma kabiliyeti olduğunu görüyorsunuz, mükemmel bir takım'' diyen Mourinho, ''Barça''nın La Liga ve Şampiyonlar Ligi'ni kazanmaya en yakın  adaylardan biri olduğunu belirtti.

 

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI